Android telefona virüs bulaştığında ne yapmak gerekir?

Günümüzde internet bağlantısını destekleyen her elektronik cihaz, saldırıya uğrama / virüs bulaşma riski altındadır. Cep telefonu elbette bir istisna değildir ve rahatlıkla virüs bulaşabilir.

Birçok insan tarafından telefonuma virüs bulaşmaz olarak düşünülebilir, fakat bu yanlış bir düşüncedir. Telefonlar sadece bir eğlence aracı değil, bir işe hizmet etmek için de kullanılabilir. Telefon bazen kişisel bilgilerin, her bir kişinin önemli verilerinin saklandığı bir yerdir. Peki telefon saldırıya uğradığında veya kötü amaçlı yazılım bulaştığında ne yapmalıyız? İşte akılda tutulması gereken bazı bilgiler;

Akıllı Telefonumun Saldırıya Uğradığını veya Kötü Amaçlı Kod İçerdiğini Nasıl Anlarım?
Aslında cep telefonunuzun saldırıya uğradığına veya başka kötü niyetli faktörler tarafından tahrif edildiğine dair işaretler şunları içerir:
• Kullanılmasa bile hızlı şarj boşalıyorsa;
• Telefon çok daha yavaş çalışıyor ise;
• Bazen uygulamaların aniden görüntülenmesi veya tanıdık olmayan aramalar veya mesajların aniden görünmesi gibi garip durumlar meydana geliyorsa;
• Siz alışveriş yapmadan faturanız üzerine alışveriş yapıldıysa;
• Depolama alanı garip bir şekilde kendiliğinden doluyorsa;

Not: Saldırıya uğramış telefonlar genellikle cihazda depolanan çevrimiçi hesapların da etkilenmesine neden olur. Bu nedenle, telefonunuzun saldırıya uğramış olabileceğini fark ederseniz, Facebook, Gmail ve diğer birçok uygulama gibi cihazdaki tüm çevrimiçi hesaplar üzerinde kontrol sağlamak için derhal önlemler almalısınız ve hepsinden çıkış yapmalısınız.

Telefonum Neden Hacklenmiş Olabilir?
Telefonunuz, her zaman sizin kontrolünüz altında olmayan çeşitli nedenlerle saldırıya uğrayabilir:
• Güvenli olmayan .apk dosyalarını yüklemek virüse neden olabilir.
• Kimlik avı e-postasına eklenen sahte bağlantılara tıklamak da sisteme kötü amaçlı yazılım yüklenmesine neden olabilir.
• Bilgisayar korsanları, Bluetooth bağlantısı veya halka açık Wifi aracılığıyla telefonunuza girer. (Örneğin; bir kafeteryada bağlandığınız wifi ile hackerlar telefonunuza virüs bulaştırabilir ya da ele geçirebilir.)

Gerçek nedeni ne olursa olsun, saldırıya uğramış akıllı telefonlar genellikle benzer sonuçlara yol açar: Kötü amaçlı bu kişiler, telefonu kullanarak bir şekilde kar elde etmek için cihazdaki verileri çalmaya çalışır. Telefonlarınız çeşitli kötü niyetli davranışlar sergiler ve bilgileriniz, fotoğraflarınız, ya da önemli bilgileriniz çalınabilir.

Saldırıya Uğramış / Virüs Bulaşmış Android Telefon Nasıl Düzeltilir?
Aşağıdaki önlemleri kullanarak telefonunuzu ‘temizleyebilir’ ve kötü niyetli saldırı etkinliklerini tespit edebilirsiniz:

İlk olarak, Android’de Güvenli Modu etkinleştirin. Etkinleştirildikten sonra, tüm yeni yüklenen veya tanınmayan uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. (Gizli uygulamaları da bulmaya çalışın) Tanınmayan veya yakın zamanda yüklenen uygulamaları kaldırmak, bu uygulamalar aracılığıyla yanlışlıkla yüklediğiniz olası kötü amaçlı yazılımların kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Güvenli Modu Nasıl Açarız?
1-Telefonunuzu tamamen kapatın.
2-Güç düğmesine basın ve telefonunuzu açın.
3-İlk ekran açıldığında güç düğmesini bırakın ve ses kapama düğmesine basılı halde tutun.
4-Telefon açılana kadar ses kapama düğmesine basılı tutmaya devam etmeniz gerekiyor.
5-Telefon açıldığında sol alt tarafta Safe Mode (Güvenli Mod) yazısını görünce ses kapama düğmesini bırakın.
(Uygulamaları silmeden önce neden Android Güvenli Mod’u açmanız gerekiyor? Bu modda Android, sistemde çalışan tüm üçüncü taraf uygulamalarını devre dışı bırakır. Bu aynı zamanda uygulamaların çalışmasını da durdurur. Virüslü yazılımın başlamasını önler, bu da istenmeyen uygulamaları telefonunuzdan herhangi bir hata olmadan kaldırmayı kolaylaştırır.)

Android için antivirüs yazılımını Google Play Store’dan indirin ve kurun. Bu uygulamalar, telefonunuzu kötü amaçlı dosyalar ve uygulamalara karşı tarayacak ve bunları kalıcı olarak silecektir.Android telefonunuzu köklendirdiyseniz yani root attıysanız, bu sistemin normalde güvenlik ayrıcalıklarıyla korunan alanlarının açıldığı ve bu da sistemi saldırılara karşı daha savunmasız hale getirdiği anlamına gelir. Bunu çözmek için, SuperSU gibi yerel uygulamalardan birini kullanmanız ve cihazınızın root’unu kaldırmanızı ve orijinal güvenlik durumuna geri döndürmeniz gerekecektir.Telefonunuzun kilit ekranını ve sistem PIN kodunu sıfırlayın. Bu, bir bilgisayar korsanı kimlik bilgilerinize erişirse ve telefonunuza bu şekilde saldırırsa, cihazı yeniden başlattıktan sonra tekrar erişemeyeceğini garanti eder. Güvenlik düzeyini artırmak için uygulamalarada şifre koyarak uygulamaları kilitleyebilirsiniz. (Bunun için Play Store’da birçok yazılım bulunmaktadır.)

Hepsini yaptınız genede virüs olduğundan şüpheleniyorsanız telefonunuzu ayarlardan Fabrika Ayarları‘na geri döndürerek telefonunuzu sıfırlamanız gerekmektedir. (Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika arası sürmektedir) Eğer telefonda virüs kalmadığından eminseniz yine de hesap parolalarınızı değiştirin. Facebook, Gmail, Instagram gibi sistemdeki önemli çevrimiçi hesaplar için oturum açma bilgilerini yani parolanızı sıfırlamanız gerekmektedir.

Ekran Görüntüleri:

İçerik Puanı:
Gönderiliyor
Kullanıcı Değerlendirmesi
4 (1 değerlendirme)

Bir cevap yazın

NordVPN yaz fırsatı! 2 yıllık abonelikte %69 indirim +3 ay hediye!