Casus Yazılımlar Nasıl Temizlenir?

casus yazılımlar nasıl temizlenir?

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası: virüsler, trojanlar, ransomware, key-logger’lar

Casus yazılımları nasıl temizleyeceğinizi hiç merak ettiniz mi? Bilmeyenler için, casus yazılımlar bilgisayarınıza sizin bilginiz haricinde girebilecek ve daha sonra kişisel bilgilerinizi bilgisayarınızdan çalabilecek kötü amaçlı yazılımlar anlamına gelmektedir. Yazılım, kişinin kişisel bilgilerine ve bilgisayarlarının ayrıntılarına erişmenin bir aracı olarak kullanılır. Başka bir deyişle, hırsızlar yazılımınızı “kırma” olarak adlandırırlar. Yazılımınız ne kadar hassas olursa, hırsızlar için o kadar değerli olacaktır. Bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar hakkında hırsızlar tarafından kullanılan en yaygın araçlardan biri sahte yazılımların kullanılmasıdır. Buna Truva atları denir, çünkü bunlar bilginiz olmadan kendini sisteminize kurmak için ayarlanabilen bağımsız bir yazılım parçasıdır. Normalde bilgisayar ekranınızda görebileceğiniz herhangi başka bir program gibi görünürler.

Faydalı İpuçları

Casus yazılımları nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek mi istiyorsanız? Aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Örneğin, bu tür casus yazılımlar sürekli geliştirilmektedirler, böylece bilgisayarınız sürekli tehdit altında olacaktır. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, yeni bir program yüklediğinizde bunu kontrol eden ve yeni tehditler algıladığında sizi uyarabilen koruyucu programları kullanmaktır. Antivirüs programları sayfamızdan sizin için seçtiğimiz ve önerdiğimiz antivirüs programlarının listesine erişebilirsiniz. Bu programları kullanırsanız, casus yazılımların tüm türlerinden her zaman güvende olmanızı sağlayabilirsiniz.

Yazılım Türleri

Yazılımlar değişik aralıklarla güncelleme çıkarmaktadır, bu nedenle düzgün çalıştığından emin olmak için yazılımlarınızı güncellemek çok önemlidir. Bu birkaç yolla yapılabilir. Bazı kişiler anti virüs yazılımlarına ücretsiz güncellemeleri indirmeyi seçebilirken, diğerleri bu hizmet için ücret ödeyebilir. Güncel bir güvenlik yazılımı kullanmıyorsanız, yükleme seçeneklerinin bulunduğu web sitelerinden uzak durmaya çalışmanız önemlidir. Aslında, bazı insanlar bu tür web sitelerinin yüklenmesini engellemek için güvenlik duvarlarını bile kullanabilirler.

Yazılım Temizleme

Ne yazık ki kullandığınız yazılımın temiz olup olmadığınızdan gerçekten emin olamazsınız. Sorunlarınız varsa, yazılımdan kurtulmanız gerekir, böylece artık bilgisayarınızdan bilgi toplayamaz. Yazılımı kaldırmadan önce, başka bir şeyle enfekte olursa, bunu bilgisayarınıza ciddi zarar verebilecek tehlikeli bir program haline getirebileceğini de hatırlamanız gerekir. Bu nedenle, verilerinizi yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir ve programı yeniden yüklemek de akıllıca olacaktır. Bunlar casus yazılımları nasıl temizleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilecek birkaç ipucudur. Bu yöntemleri kullanarak, bilgisayarınızın gerçekten temiz olduğundan emin olmalısınız.

Bilgisayarınız yaşlandıkça, yazılım temizliği hakkında düşünmeye başlamalısınız. Muhtemelen rutin bakım alışkanlığına girmek istiyorsunuz, ancak bu konuda bir şey yapmıyorsanız, para kaybediyor ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bir şeyin doğru şekilde çalışmaması, bunun sizin hatanız olduğu anlamına gelmez – kullandığınız donanım veya yazılımla ilgili bir sorun olabilir. Temizlik, herhangi bir bilgisayarın günlük çalışmasının önemli bir parçasıdır. Basit bakımdan çok daha fazlası. Bu tür bir bakımı yapmak için tüm nedenleri görebilseler de çoğu insanın anlamadığı şey budur. Sabit sürücünüze bakarken, bir dizinin tamamını veya birkaç dosyayı kolayca silebilirsiniz. Ancak, tüm çöpleri bilgisayarınızdan kaldırmak disk alanınız veya bilgisayarınızın hızı için hiçbir şey yapmaz. Kendinizden sonra temizlik yapmazsanız, sorun yaşamaya devam edeceksiniz. Bilgisayarlarda sınırlı miktarda disk alanı vardır, bu nedenle sabit sürücünüzü dolu tutmak, bilgisayarınızın çalışır durumda kalmasının gerekli bir parçasıdır. Ancak, sistemin daha yavaş çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle bilgisayarınızda çok fazla dosya varsa bu durum bilgisayarınızın yavaş çalışmasına neden olabilir. Yazılım temizliği düzenli olarak yapılabilir. Sabit sürücünüzü temizlediğinizde, bilgisayarınızda bir şey olması durumunda yedek bir kopyaya sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bilgisayarınızın ne kadar süredir çalıştığı önemli değildir. Bir okulda veya evinizde olabilir, ancak bilgisayarınıza bir şey olursa, ekstra adımlar attığınızdan memnun kalacaksınız. Bilgisayarınız çok fazla program çalışırken çok yavaş çalışmaktadır. İnterneti kullanmasanız bile, bilgisayarınızda çalışan birçok programınız olabilir. Yıllar boyunca birikmiş olan ve kullanmadığınız uygulamalar olabilir. Bilgisayarınızda çok fazla programın çalıştığını düşünüyorsanız, yazılım temizliği yapmanızın artık tam sırası, böylece hem bilgisayarınızı hızlandıracak, hem sabit diskinizde yer açılacak hem de bilgisayarınızda olabilecek casus yazılımları da farkedip bilgisayarınızdan kaldırmış olacaksınız.

Casus yazılımların tespiti ve temizliği için bizler Malwarebytes firmasına ait ücretsiz adwcleaner programını önermekteyiz.

Casus Yazılımlar Nasıl Temizlenir?
Gönderiliyor
Kullanıcı Değerlendirmesi
3 (1 değerlendirme)

Bir cevap yazın

NordVPN yaz fırsatı! 2 yıllık abonelikte %69 indirim +3 ay hediye!