İnternet Bağlantınız Nasıl Hızlandırılır?

İnternet Bağlantınızın Hızlandırılması İçin Yapılması Gerekenler;

Öncelikle internet hızımızı yükseltmek için üstümüze düşen görevler elbette var ancak satın almış olduğunuz tarifenizdeki hızınızı geçme imkanı mümkün olmamaktadır.

Modeminizin Sürümünü Daima Güncel Tutun
İlk ve en önemli aşamamız aslında modemde gerekli güncellemeleri yapmamız gerekiyor. Bunu yapmamız ise modemin IP adresine internet üzerinden giriş yapmakla mümkün oluyor. Bunu herhangi bir tarayıcı üzerinden yapabilirsiniz. Modemin paneline genelde 192.168.1.1  , 192.168.0.1 veya 10.0.0.1 adresinden giriş yapılabilmektedir.

Bilgisayarınızda Detaylı Virüs Taramaları Yapın
Birçok kötü amaçlı yazılım ve virüsün internet hızımızı çok çok yavaşlattığı görülmüştür. İyi bir anti-virüs programı ile bilgisayarınızı daima tarayın.

Kablolu İnternet – Ethernet Bağlantısı Kullanın
Eğer bu imkanınız varsa, internetinizi daima kablolu olarak kullanmanızı öneriyoruz. Cihazlarınız ile modeminiz ne kadar yakın olursa olsun bağlantınızın asla kablolu bir bağlantıdan daha iyi olmayacağını bilmenizi isteriz.

Modemi Kullanmadığınız Zaman Kapalı Tutun
Modemler uzun süre açık kaldığı zaman ısınma sorunu meydana gelir. Isınma sorunu da internet üzerinde ciddi derecede yavaşlatma gösterir. Bu konuda titiz olmanızda fayda var.

Bağlayıcı Cihaz / Access Point Edinin
Bağlayıcı cihazlar / Access Point’ler internet hızlandırmada önemli fayda sağlamaktadır. Modeminize en uygun olanı modeli bulup onu kullanmanızı öneririz.

Sunucuyu Kontrol Edin
Sunucular genellikle bizim internet tarayıcılarındaki hızlarımızı arttırmaya yarasa bile normal kullanımlarda da internet hızına etki ettiği görülmüştür. Sunucuların en uygun olanlarını tarayıcınızda arattırarak bulabilirsiniz. Bilgisayar kullanmayı çok iyi bilmeyen kişiler için teknik destek gerekebilir.

Tarayıcınızı Temiz Tutun
Tarayıcınıza kaydettiğiniz sayfa sayısının az olması, eklenti ve uzantılar sayısı internet hızınızı bir hayli etkilemektedir. Bu konuya dikkat edilmesi gerekir

Ağ Kanalında Fazla Cihaz Bulundurmayın
internet üzerinde ne kadar çok cihaz bağlantı kurarsa internet hızınız o kadar düşer. Bu yüzden ağ kanalında fazla cihaz bulundurmayın. Modem’inize hangi cihazlardan bağlantı yapıldığını modeminizin paneline giriş yaparak görebilirsiniz.

Modemi Sık Sık Yeniden Başlatın
Modemi internet kullanma aralarınızda en az 1 kere de olsa yeniden başlatmayı unutmayın. Bu modem üzerinden size gelen internet hızını büyük ölçüde artırır.

Modeminizin Yerini Değiştirebilirsiniz
Modeminizden istediğiniz verimin çok çok düşüğünü alıyorsanız modeminizin yerini değiştirebilirsiniz. Bazı modem sağlayıcıları televizyonların anten sistemi gibi çalıştığı için bu yol da internet hızımızı arttırmak için önemli etkenlerden biri olabilir.

Bilgisayar Sürücüleri Güncel Olsun
Bilgisayar sürücülerimizin güncel olması hem internet hızımızı hem de bilgisayar hızımızı önemli ölçüde etkiler. Bilgisayar sürücülerinin güncel olması önemlidir.

İnternet Sağlayıcınızın Teknik Servisiyle Görüşün
internet sağlayıcılarından aldığınız (Örneğin: 5 Mega bit/saniye ) sınırsız internetiniz hız testi yaptırdığınız zamanlar 2 Mega bit/saniye veya daha alt rakamlara iniyorsa teknik servisi aramanızda çok yüksek fayda var. Bulunduğunuz bölgede geçici bir çalışma yapılmış olabilir veya internet erişim hızınızı bir sebepten dolayı düşürmüş olabilirler.

Modem İle Bağlantı Noktanızı Uzak Tutmayın
Modem ile bağlantı yaptığınız mesafe (kablolu bağlantı yapsanız bile) çok büyük öneme sahiptir. Modemle mesafenizi mutlaka kısa tutmaya çalışın.

İndirmeleriniz için İndirme Yöneticisi Program kullanın
İndirme yöneticisi programlar içerisinde barındırdığı hızlandırıcı modüller sayesinde internet indirme hızınızı hissedilir bir şekilde arttırabilmektedir. Özellikle Internet Download Manager programı dosyaları en azından 8 parçaya bölmekte ve her bir parçayı aynı anda indirebilmektedir, böylece dosyanın toplam indirilme süresi kısalabilmektedir. IDM programını 30 günlük bir süre boyunca ücretsiz deneyebilmektesiniz.

İnternet Bağlantınız Nasıl Hızlandırılır?
Gönderiliyor
Kullanıcı Değerlendirmesi
4 (1 değerlendirme)

Bir cevap yazın

NordVPN yaz fırsatı! 2 yıllık abonelikte %69 indirim +3 ay hediye!