UpdraftPlus Kurulum ve Kullanımı

UpdraftPlus, en basit anlatımla WordPress platformundaki verilerinizi yedek alma ve alınan yedeği geri yükleme eklentisidir. Kullanım kolaylığı ve işlevselliği sayesinde kısa sürede WordPress kütüphanesindeki en popüler eklentilerden birisi haline gelmiştir.

Günümüzde kullandığımız hosting firmaları aylık, haftalık ve günlük olarak yedekler alsalar da oluşabilecek herhangi bir problemde sorumluluk almamaktadırlar. Bu nedenle gerek sunucu gerek kendimiz kaynaklı herhangi bir hatada sorunu hemen düzeltebilmek adına elimizin altında yedeğimizin bulunması çok önemlidir.

İşte bu UpdraftPlus Kurulum ve Kullanımı adlı yazımızda da sizlere bu eklenti ile nasıl kolayca yedek alabileceğinizi ve aldığınız bu yedeği nasıl geri yükleyeceğinizi anlatmak istiyoruz. Şimdi gelin WordPress’te tam 3 milyon kişi tarafından aktif olarak kullanılan UpdraftPlus kurulum ve kullanımını öğrenelim.

1. UpdraftPlus Kurulumu

UpdraftPlus eklentisini WordPress kütüphanesinde kolayca aratarak bulabilir ve hızlıca yükleyebilirsiniz. Bunun için;

Admin Panel > Eklentiler > Yeni ekle kısmına gelerek popüler sekmesinden ya da arama çubuğundan eklentiyi aratarak bulun. Şimdi Kur butonuna basarak eklentinin kurulumunu yapın ve ardından Etkinleştir diyerek eklentiyi hazır hale getirin.

2. UpdraftPlus Kullanımı

UpdraftPlus eklentimizi kurup etkinleştirdikten sonra eklenti ayarlarından hızlı ve kolay bir biçimde sitenizi yedekleyebilirsiniz.

Admin Panel > Ayarlar > UpdraftPlus Yedekleri bölümüne girdiğinizde sizi karşılayacak ekran şu şekildedir;

Bu ekran üzerinden sitenizi hızlıca yedekleyebilir ve mevcut yedeklemelerinizi görebilirsiniz. Ama yedekleme yapmadan önce yapmamız gereken temel bazı ayarlar olduğu için “Ayarlar” sekmesine giderek bu ayarları yaptıktan sonra sitemizi yedeklemeye başlayabiliriz.

Ayarlar sekmesini geldiğimizde eklenti bize bazı temel seçenekler sunacaktır.

Dosya Yedekleme Sıklığı: Burada yer alan seçeneklerden ilkinde yedeklerin manuel mi otomatik mi olacağına, otomatik olacaksa ne kadar zamanda bir yedekleme yapacağına ve yapılan yedeklerden kaç tanesinin tutulacağına karar vermeniz gerekmektedir.

Veritabanı Yedekleme Sıklığı: Dosyalar gibi veritabanınızın da manuel ya da otomatik olarak yedeklenmesini, otomatik olacaksa ne kadar sürede bir olacağını ve kaç yedeğin tutulacağını bu alan üzerinden seçebilirsiniz.

Eklentinin bize sunduğu bir diğer harika özellik ise aldığımız bu yedekleri uzak bulut sunuculara yükleyebilmemizdir.

Eğer aldığınız yedekleri uzak bir bulut sunucuya yüklemek istiyorsanız bu bölüm üzerinde yer alan seçeneklerden size uygun olanı seçip ilgili hesabınızı bağlamanız gerekmektedir.

Hızlı ve kolay bir şekilde hesabınızı bağladıktan sonra yapacağımız son ayar ise hemen altta bulunan yedeğe hangi dosyaların alınacağıdır.

Varsayılan olarak gelen bu ayarların kalmasını öneririz. Yapmamız gereken bu temel ayarlardan sonra artık site yedeğimizi kolayca alabiliriz. Bunun için ana ekrana tekrar dönüyoruz.

Ana ekran üzerinde yer alan Şimdi Yedekle butonuna bastığımızda karşınıza bu ekran gelecektir. Standart olarak Veritabanı ve Dosyalar yedeğe katılsın seçenekleri işaretlidir. Bu ekranda ayrıca size 3. bir seçenek olarak bağladığınız bulut sunucu hesabınıza yedeklenip yedeklenmeyeceği de sorulacaktır. Bu seçeneği de işaretlemenizi öneririz.

Yedeklememiz gerçekleştikten sonra ana ekranda hemen alt kısımda bulunan Mevcut Yedeklemeler sekmesinde aldığımız yedek görünecektir.

Bu bölüm üzerinde yer alan “Diğer görevler” bölümünden yedekleriniz yükleyebilir, yerel klasörde ve uzak depolama alanlarında bulunan yedeklerinizi tarayabilirsiniz.

Ayrıca Veritabanı, Eklentiler, Temalar, Yüklemeler, Diğer olarak sunulan seçeneklerden yedeklerinizi ayrı ayrı olarak indirebilirsiniz.

İşlemler bölümünden ise yedeklemelerinizi geri yükleyebilir, silebilir ve yedek günlüğünüzü görüntüleyebilirsiniz.

Sizler de UpdraftPlus Kurulum ve Kullanımı hakkında hazırladığımız bu yazı ile ilgili görüşlerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle ve diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Puanlama:
Gönderiliyor
Kullanıcı Değerlendirmesi
4 (1 değerlendirme)

Bir cevap yazın

NordVPN yaz fırsatı! 2 yıllık abonelikte %69 indirim +3 ay hediye!