WordPress indir

Site kurma – içerik yönetimi

WordPress
İndir

WordPress Platform Künyesi
Son Versiyon: v5.6
Son Güncelleme: 27 Ocak 2021
Program Dili: Türkçe, İngilizce
İşletim Sistemi: Web
Program Boyutu: 16.5 MB
Üretici Firma: WordPress
Lisans: Ücretsiz
Kategori: Site Kurma

WordPress, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan, on binlerce farklı tema veya eklentiler kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu web sitesi kurma, içerik yönetme platformudur. WordPress sayesinde dakikalar içerisinde kişisel / kurumsal veya blog tarzı web sitenizi oluşturabilir ve yayına alabilirsiniz.

WordPress’in e-ticaret siteleri için geliştirmiş olduğu WooCommerce teması ve eklentileri sayesinde siteniz üzerinden sipariş formları ve sepet yapısı oluşturabilir ve internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Platform için önerilen alt yapılar; PHP 7.4, MySQL 5.6, MariaDB 10.1 veya daha yeni versiyonları, Apache veya Nginx.

WordPress kurulumu:
Yukarıdaki indir bağlantısına tıklayarak WordPress Türkçe kurulum dosyasını bilgisayarınıza kaydedip .zip dosyasını çalıştırarak dosyaları açınız. Zip dosyasını açabilmek için ücretsiz 7-Zip programını önerebiliriz.

Web sunucunuzda WordPress için bir MySql veritabanı oluşturunuz.

Az önce açtığınız zip dosyasının tüm içeriğini herhangi bir FTP programı aracılığıyla web sitenizin tercihen kök dizinine yükleyiniz. Bu aşamada WordPress’in kurulacağı dizini de böylece belirlemiş oluyorsunuz. Hatırlatma: Bazı FTP programları dosyaları gönderirken tüm dosya isimlerinin küçük harf olarak düzeltebiliyorlar, böyle bir özellik varsa eğer onu kapatmanız gerekmektedir.

WordPress kurulum dosyalarını yükledikten sonra 2 farklı adımda kurulum yapabilirsiniz.

Adım 1:
www.siteadi.com şeklinde web site adresinize girerek kurulumu başlatabilirsiniz. Ekranda şu bilgileri soracaktır; Databasename (Veritabanı adı), Username (Veritabanı kullanıcı adı), Password (Veritabanı kullanıcı şifresi), Database host (Veritabanı hostu) normal şartlarda bu bölüm localhost olarak ayarlanmıştır. Veritabanınız farklı bir uzak sunucuda bulunuyorsa o sunucunun ip adresini girebilirsiniz. Son olarak Table Prefix bölümünü de varsayılan şekilde wp_ olarak bırakabilirsiniz. Eğer sadece bir veritabanınız varsa ve birden fazla site için farklı wordpress kurulumları yapmak istiyorsanız bu bölümdeki değeri wp_site1_ vb. şekilde tanımlayabilirsiniz, böylece bu siteye kuracağınız wordpress’in veritabanı tabloları yukarıdaki formatta oluşturulmuş olacaktır. Bir sonraki ekranda WordPress Admin Paneli email adresi, kullanıcı adı ve şifrenizi belirleyeceğiniz ekran çıkacaktır, bu bilgileri de doğru girdikten sonra kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Adım 2:
Kurulum dosyaları içerisindeki wp-config-sample.php dosyasının ismini wp-config.php olarak değiştirip, içindeki veritabanı bilgilerini yukarıdaki şekilde doldurup kaydettikten sonra tekrar sunucunuzdaki WordPress’in olduğu dizine yükleyiniz, böylece veritabanı bilgilerini soran yukarıdaki aşamayı geçmiş oluyorsunuz.

WordPress kurulumu yaptıktan sonra sitenizi yapılandırmak için öncelikle tema seçmeniz ve sitenizin işleyişini ve görünümünü zenginleştirmek için eklentiler yüklemeniz gerekecektir. Tema seçimini Görünüm – Temalar bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz WordPress içerisinde hazır halde gelen temalardan birini kullanabilir veya arattırma bölümünden yeni bir tema arattırıp yükleyebilirsiniz.

WordPress Temaları için kaynak siteler:
ThemeForest , TemplateMonster

WordPress Tema Türkçeleştirme:
Admin Panel’indeki Görünüm – Ayarlar bölümünden Türkçe dilini seçerek WordPress genel görünümünü Türkçe yapabilirsiniz. Hatırlatma: temaları da Türkçe’leştirebilmek için temalarınıza özel Türkçe dosyalarını (tr_TR.mo ve tr_TR.po) hazırlamalı ve sunucunuzda bulunan wp-content – themes – kullandığınız_tema – languages klasörüne FTP ile yüklemeniz gerekmektedir.

Ekran Görüntüleri:

Editör Değerlendirmesi
 • Kurulum Kolaylığı
  (5)
 • Kullanım Kolaylığı
  (5)
5

WordPress platformu değerlendirme puanımız;

Programın kurulum, kullanım kolaylığı ve farklı kriterlere göre hesaplanmıştır. Dilerseniz alttaki bölümden kendi puanlamanızı da gönderebilirsiniz.

Yukarıdaki “indir” butonuna tıklayarak programın son güncel yasal deneme / full sürümünü üretici firmanın kendi adresinden bilgisayarınıza yükleyip kurabilirsiniz. Çalışmayan linkleri bize iletişim sayfamızdan bildirmenizi rica ederiz.

Programın kullanımıyla ilgili her türlü görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden sayfaya gönderebilirsiniz.

Artıları

 • Türkçe dil desteği
 • Binlerce farklı tema ve eklenti
 • Kurulumu ve kullanımı kolay

Eksileri

 • WordPress’in kendisini, temaları ve eklentileri sürekli güncellemek gerekiyor.
 • Bazı güzel tema ve eklentiler ücretli
Gönderiliyor
Kullanıcı Değerlendirmesi
5 (1 değerlendirme)

WordPress indir” için bir yorum

 • 27 Ocak 2021 tarihinde, saat 20:40
  Permalink

  sadece basit bir blog sitesi kurmak istersek nasıl kurulum yapacağız? wordpress için nasıl bir hosting almamız lazım? siteyi wordpress’in kendi sunucularında host edebiliyor muyuz? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

NordVPN yaz fırsatı! 2 yıllık abonelikte %69 indirim +3 ay hediye!